Bestyrelses-login
Giv en donation

Velkommen til vores fagpanel

Velkommen til Dansk Præmatur Forenings fagpanel, hvor foreningens medlemmer kan stille spørgsmål til fagpersoner om for tidligt fødte.  Alle spørgsmål og svar offentliggøres på hjemmesiden. Det er muligt at være anonym, hvis blot redaktøren er bekendt med medlemmets navn og medlemsnummer. Ønskes anonymitet, bedes dette oplyst ved henvendelsen til Fagpanelet.  

Send dine spørgsmål til: fagpanel@praematur.dk 


 

 

 Du skal log in for at kunne deltage i debatten log in or register
Lukket tråd

Spørgsmål: Hjælp efter §29 ved sygt barn? 28-11-2004 09:14
By Mette WMette W Reply
Hej Jeg har to spørgsmål. Det ene om tabt arbejdsfortjeneste og det andet er, om nedenstående sygdomme bliver nemmere at håndtere for vores datter til næste år, altså så hun godt kan komme sig over en alm. forkølelse som andre børn, for det kan hun jo ikke nu. Vi har en datter, født 26+6 juli 2003. Hun er nu startet i dagpleje, hvor hun ikke kunne tælle for mere end ét barn? Men nu har hun været der i 3 mdr., hvor hun så igen har forkølelse for 6. gang, har haft mellemørebetændelse og mavevirus, hvor hun tabte sig 0,5 kilo og vejer nu kun 8 kg. Hun får fuld dosis af lungemedicin, både Spirocort og Bricanyl, pga. hendes BPD lunger, og nu har hun også fået astmatisk bronkitis. Jeg har snakket med vores kommune om, at det er for tidligt, hun er sendt ud, og at jeg ikke har nok dage på ferie osv. til at kunne blive hjemme. De sagde, at den aftale vi har nu, nok ikke dækker, bare fordi hun har et skrøbeligt immunforsvar??? Altså ikke fordi hun "bare" har alm. sygdomme. Men hun har BPD lunger, og den dækker de. Jeg har dog stadig 32 ugers orlov. Jeg har indtil 30/9 været på §29 sygepasningsorlov med vores datter, men pga. det gik så godt, startede jeg på mit arbejde, og hun i dagpleje, hvor hun jo så er syg hele tiden med feber osv. Jeg frygter bare de kommende mdr. med sygdomme, der plejer at være på denne tid.... Tror du, der er mulighed for, at vi kan få hjælp, eller er man nødt til at sige op for at kunne være hjemme med hende, når hun er syg? Håber meget på at kunne får svar på dette. Mange hilsner en lidt frustreret mor Mette
 
Re: Spørgsmål: Hjælp efter §29 ved sygt barn? 28-11-2004 09:16
By Mette AndreassenMette Andreassen Reply
Kære Mette Du/I står lige nu i en situation, som (desværre) er meget almindelig for forældre med et for tidligt født barn. Da jeres datter jo også er "meget" for tidligt født, er hende immunforsvar naturligvis ikke udviklet på samme måde, som hos børn født til tiden. Jeg kan ikke helt forstå beskeden fra jeres kommune om, at der ikke kan ydes tabt arbejdsfortjeneste, "bare fordi hun har et skrøbeligt immunforsvar". Det er efterhånden meget almindeligt, at man, efter at have fået fuld tabt arbejdsfortjeneste i en periode, går over til at bevilge lønkompensation for de dage, hvor det er nødvendigt, at barnet på grund af sygdom passes i hjemmet. Noget af det, der fremhæves som vigtigt, er netop at støtte forældre i at kunne fastholde deres arbejde. Hvis alternativet for dig er at skulle opsige dit arbejde, så synes jeg nok ikke helt, man lever op til lovens intentioner. Når kommunen tidligere har bevilget tabt arbejdsfortjeneste, må de have vurderet, at jeres datter er omfattet af målgruppen i henhold til Servicelovens §29. Jeg vil derfor foreslå, at du indgiver en konkret ansøgning, som du beder om en skriftlig afgørelse på - og med ankevejledning, således at du kan klage et eventuelt afslag. Jeg går ud fra, at jeres datter fortsat følges af sygehuset eller af jeres egen læge, hvor I indkaldes til kontrolbesøg. Det er altid en god idé at få en lægelig udtalelse på barnet, herunder beskrivelse af forløbet siden fødslen, den aktuelle situation og den fremtidige prognose. Jeg vil derfor også foreslå, at du kontakter den læge, der følger jeres datters udvikling og anmode om en sådan beskrivelse til kommunen. Han/hun vil samtidig også kunne svare på dit spørgsmål omkring, hvorvidt jeres datters sygdomme kan forventes at blive nemmere at håndtere næste år. De varmeste hilsner fra Mette